• markiza
  • Bielkovinova dieta mdiet.sk eshop
  • Recepty nachudnutie M.Diet
  • Štvortýždňový balíček M.Diet
  • Previous
  • Ďalší
Späť

Výber správnej hudby pre cvičenie

Počet zobrazení: 150

Ktokoľvek, kto sa niekedy postavil do boxerskej polohy pred zrkadlom a komu k tomu hrala v pozadí pieseň z filmu Rocky určite rozumie skrytej sile hudby. Piesne môžu byť spúšťače aktivujúce emocionálne, psychologické ale aj fyzické rezervy v nás, ktoré nám pomáhajú pretvárať nás do niečoho, čo je väčšie ako my.

Výber správnej hudby pre cvičenie

Hudba má tú moc, nakoľko má na naše mozgy neurologický efekt, ktorý sa potom dokáže premeniť na fyziologické účinky v našom tele. Práve preto je zoznam skladieb, ktoré pri tréningu počúvame jeho veľmi dôležitým aspektom.

Váš zoznam skladieb potom môže ovplyvňovať kvalitu vášho tréningu či už pozitívne alebo negatívne. Nevhodná pieseň spustená v nevhodnom okamihu môže mať negatívny dopad na náš výkon kdežto správna skladba v správny čas nás môže dostať aj cez komplikovanú časť tréningu nepomerne jednoduchšie. Totiž vždy keď trénujeme, nenarážame len na limity svojho tela, ale aj na psychologické limity v nás samých a správna hudba nám ich dokáže pomôcť prekonať a ako forma pomoci sa môže stať doslova kritickou.

Keď človek prechádza cez svoje fyziologické bariéry dostatočne často, stáva sa odolnejším ako fyzicky tak ja psychicky. To znamená, že čim viac cvičíme, tým máme silnejšiu pevnú vôľu a dokážeme prekonávať prekážky stále častejšie bez akejkoľvek pomoci, avšak vždy budú dni, v ktorých je dobré mať po ruke nejakú pomoc, napríklad aj vo forme správne zvolenej hudby.

Zoznam skladieb

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zostaviť si základný zoznam skladieb. Takýchto zoznamov je dobré mať hneď niekoľko.

hudba pri cviceni Budete potrebovať zoznam skladieb s hudbou vhodnou pre udržiavacie alebo len regeneračné tréningy ale aj silno motivačnú hudbu pre tréningy, ktoré si vyžadujú veľkú dávku nasadenia a celkového úsilia a počas ktorých sa budete snažiť presúvať aj samotné hory alebo ich dokonca rovno drviť na prach! Všetko so silnými motivačnými textami je pri takýchto tréningoch vhodné. Je dobré vsadiť na rôznorodosť, pretože potrebujete aby vás playlist nenudil, ale naopak vás udržiaval neustále nabudených. Postupom tréningu majú ľudia tendenciu podliehať únave, začínajú sa pohybovať pomalšie ako by stále mohli, ale práve hudba je výborným riešením a pomocníkom. Stačí ak bude váš playlist dostatočne rôznorodý a pestrý, pričom taktiež dosť pomôže aj zapnutá funkciu náhodného prehrávania a nuda rozhodne hroziť nebude. Vaša myseľ bude jednoducho stále do počúvania silne zaangažovaná a to je presne to čo chcete. Pretože v prípade motivačnej hudby je zaangažovaná myseľ mysľou motivovanou. Nemá čas cítiť žiadnu slabosť a to sa potom odráža v spôsobe, akým spracováva správy, ktoré dostáva od vášho tela.

Posledná pieseň

Ak je prvá skladba vo vašom zozname skladieb dôležitá, pretože pomáha prepnúť vašu myseľ do stavu, v ktorom je pripravená podať veľký výkon, posledná skladba má osobitnú a ešte dôležitejšiu úlohu. Je to posledné odpočítavanie, znamená to, že váš tréning sa blíži ku koncu, ale máte ešte stále pred sebou pomerne veľkú vzdialenosť, takže by ste rozhodne nemali spomaliť. Aby ste sa prihnali na koniec tréningu čo najrýchlejšie a v čo najväčšej sile, musíte mať špeciálnu skladbu, ktorá vás tam donesie. Môže to byť pieseň, ktorú v súčasnosti naozaj radi počúvate, alebo pieseň, ktorú ste vždy milovali. Na tom však nezáleží, ale záleží na tom, či do vášho tréningu a do každého vášho pohybu dokáže vniesť stále novú dávku energie.

Proces

Dôvod, prečo váš playlist obsahuje takú moc spočíva v tom, že hudba nám vždy pomáha dostať sa do správneho mentálneho rámca, ktorý potom pomáha aj nášmu telu. V závislosti od tempa a textov nám môže pomôcť uvoľniť sa, alebo nás pripraviť na boj. Je to veľmi silný nástroj, najmä keď sa myseľ cíti oslabená a dokonca aj ľudia, ktorí sú zvyknutí na ťažké tréningy, ako napríklad profesionálny športovci, majú slabšie chvíľky a práve pre ne majú pripravenú tú správnu hudbu aby ich prekonali čo najľahšie. Všetci potrebujeme znova a znova povzbudzovať, tak to jednoducho je. Existujú dni, kedy sa nevieme vykotúľať von z postele, nie to sa ešte počas tréningu dostať von na čerstvý vzduch a keď už sa nám to konečne podarí ale stále v sebe nevieme nájsť tú správnu motiváciu, vtedy nám pomôže hudba. Pomôže nám vypnúť všetky myšlienkové procesy a stratiť sa v bohatých, evokatívnych a mocných piesňach, ktorá pre nás znamenajú tak veľa a ktoré nám práve preto dokážu tak veľmi pomôcť.

hudba a cvicenie

Hoci všetci chceme byť zdraví a silní, či už fyzicky alebo mentálne a všetci chceme byť bojovníkmi a hrdinami, existuje dôvod, prečo sú nakoniec bojovníkmi a hrdinami len niektorí z nás. Nie je to naša vôľa, tej máme zvyčajne veľa. Je to skôr naša racionálna myseľ, ktorá nám zakaždým povie, že máme dosť, že asi nestojí za to bojovať o schopnosť zabehnúť o ďalších pár kilometrov naviac, alebo trénovať o ďalších dvadsať minút dlhšie a že na také snahy je lepší skôr zajtrajší deň ako ten dnešný. A práve toto je niečo, čo sa musíme naučiť ignorovať.

Vo fitness nie sú voľné dni, musíš sa prekonať a jednoducho cvičiť či chceš alebo nie, a tak to robia aj tí skutočne mimoriadni ľudia. To neznamená, že sú všetci každý deň nadšení z toho, že musia po celú dobu robiť čo treba, ale to čo je treba spraviť jednoducho urobia aj keď sa im to nepáči. V dňoch slabosti je niekedy lepšie nerozmýšľať, ale len pokračovať správnym smerom a bez akýchkoľvek otázok.

Práve v takéto dni je dobrý playlist výbornou pomôckou. Ak dokážete zaneprázdniť svoju myseľ recitovaním povzbudivých textov za sprievodu motivujúcej hudby a ak seba v takom momente vidíte ako jedného z bojovníkov, ktorý zároveň spieva spolu aj s ostatnými bojovníkmi, v takom momente je len veľmi ťažké spomaliť alebo sa opustiť. Všetci máme ducha na dosiahnutie neuveriteľných vecí. Len treba nájsť ten správny spôsob, ako ho poriadne nakopnúť k veľkým výkonom, ktorých je schopný.

 

 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre


Ponuka produktov 

Infolinka m.diet:

0948 327 585

Lekársky garant: 

MUDr. Richard Kozár, MPH

e-mail: poradna@mdiet.sk

Produktový manažér: 

e-mail: info@mdiet.sk

 

Infolinka eSHOP: 

 0915 450 413

Centrum Banská Bystrica:

0902 374 700

Horná ulica 61/A, Banská Bystrica, 974 01

facebook gogleplus twiter youtube

mdiet heureka

certifikat

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info