• markiza
  • Bielkovinova dieta mdiet.sk eshop
  • Recepty nachudnutie M.Diet
  • Štvortýždňový balíček M.Diet
  • Previous
  • Ďalší
Späť

Trénovanie na lačno

Počet zobrazení: 222

Diskusia o tom, či je alebo nie je dobré trénovať na prázdny žalúdok nám poskytuje príležitosť poukázať na rozdiel medzi tým, čo nám veda môže povedať o fitness a zároveň aké staré tradičné múdrosti akceptujeme ako "pravdivé".

Trénovanie na lačno

Ak chceme odpovedať na otázku, či je možné trénovať na prázdny žalúdok, musíme pochopiť, že sa vlastne vždy, keď sa od našich svalov žiada, aby vykonali prácu v našom organizme, nakopne niekoľko zložitých a zároveň prelínajúcich sa systémov. Tým, že sa tieto systémy prelínajú sa však len zvyšuje zmätok o tom, čo sa vlastne v našom tele deje. Aby sme tieto systémy zjednodušili a rozvinuli a dostali sa k definitívnej odpovedi, budeme sa na to pozerať z pohľadu troch jednoduchých prvkov, ktoré sa podieľajú na procese aktivácie svalov. Tieto systému sú:

  • Svaly
  • Palivo (vo forme adenozín trifosfátu alebo ATP)
  • Kyslík

Zakaždým, keď naše svaly začnú pracovať sa tieto tri prvky spájajú za účelom poháňania niekoľkých rôznych chemických procesov, ktorých účinnosť je určená kardiovaskulárnou a aeróbnou zdatnosťou človeka, stravou, zložením telesného tuku a kvalitou svalov ako takých.
Samozrejme bez kyslíka sa nedeje vôbec nič, ale dostatok kyslíka na to, aby sa veci stali a diali, nie je vždy v tele dostatočne a ľahko dostupný a preto tu existuje niečo čo sa nazýva anaeróbna odpoveď.

Anaeróbna aktivita

Ak chcete od svojho tela, aby ušlo pred zombie hordou, zdvihlo ťažkú záťaž alebo skočilo cez rúcajúci sa most, vaše svaly sa nakopnú na vysoko-rýchlostnú odpoveď. Táto okamžitá odpoveď je možná, pretože v svaloch je uložený glykogén, ktorý sa môže rozložiť procesom nazývaným glykolýza za vzniku pyruvátu, ktorý sa potom premení na adenozín trifosfát (ATP), oxid uhličitý a vodu. ATP je to, čo posilňuje svaly.
Pokiaľ nedošlo k hyperventilácii v predstihu, v tomto momente nie je krvnom obehu dostatok kyslíka na proces napájania, takže sa nakopne takzvaný cyklus Cori, tiež známy ako cyklus kyseliny mliečnej a telo funguje anaeróbne (to znamená bez potreby kyslíka). Počas tohto procesu sa vyrába kyselina mliečna a umožňuje svalom pokračovať v práci aj v štádiu, keď je ich zásobovanie ATP vyčerpané. Svalové vlákna, ktoré sa aktivujú a sú za toto všetko zodpovedné sú vlákna takzvaného typu IIB pričom sú vo svojej činnosti extrémne rýchle, môžu produkovať veľkú silu, avšak môžu fungovať len nárazovo a v krátkych intervaloch, lebo sa následne hneď unavia.
Jedná sa o svaly, ktoré vám pomôžu dostať sa čo najrýchlejšie od mozgy pojedajúcich zombie a zabezpečiť urýchlene opatrenia, ktoré vám pomôžu prežiť v núdzovej situácii, ale nemôžu a nedokážu pokračovať v napájaní vášho tréningu po viac než len niekoľko minút.

Aeróbna činnosť

aerobna aktivitaKeď budete pokračovať v práci, teplota vášho tela bude stúpať kvôli tepelnému účinku svalovej aktivity. Dýchate hlbšie, pľúca expandujú ešte viac a teda sa aj z každého nádychu dodáva viac kyslíka do krvného obehu, ktorý potom srdce pumpuje na svalové skupiny v tele, ktoré to najviac potrebujú.

V momente, kedy kyslík prichádza na scénu, nastáva cyklus Krebs, tiež známy ako cyklus kyseliny citrónovej. Krebsov cyklus zoberie sacharidy, tuky a bielkoviny a premieňa ich na glykogén, ktorý potom môže byť rozdelený na pyruvát pomocou glykolýzy a na produkciu nám už známeho ATP, vody a oxidu uhličitého. Jedným z vedľajších produktov tohto cyklu je laktát, ktorý sa potom telom používa na prepravu glukózy z pečene, kde sa skladuje, následne až do svalov.
Svalové vlákna, ktoré to umožňujú, sú svalové vlákna typu I. Ide o pomalé vlákna, ktoré majú pomalú reakciu, nevytvárajú obrovskú silu, ale sú veľmi odolné voči únave. Ak ste boli zaneprázdnení utekaním od zombie hordy, tak v čase, keď sa tieto svaly nakopli k svojmu výkonu, by ste už mali byť od hordy podstatne vzdialený a zrejme ste už aj trošku spomalili pričom vaše svaly už teraz určite fungujú aeróbne.

Prítomnosť kyslíka v krvnom obehu znamená, že telo teraz začína používať palivo skladované v pečeni (glykogén), ktorý v podstate predstavuje karbohydráty. Pokiaľ budete aj naďalej chodiť trochu dlhšie a zdroj paliva sa vyčerpá, telo by už potom šlo až do uložených tukových zásob a používalo ich ako ďalší dostupný zdroj paliva.

Predpokladajme, že keď ste už úspešne utiekli od zombie hordy, tak sa rozhodnete, že vašou najbezpečnejšou voľbou bude jednoducho ujsť z mesta a tak budete utekať stále ďalej. V tomto bode sa dýchanie zmení. Rýchlosť, ktorou požívate kyslík, sa stáva menej robustným a vaše dýchanie sa stáva rovnomernejšie. Vaše dýchanie je aj naďalej hlboké, ale teraz je už pravidelné a nie prerývané. Bežci a bojovníci nazývajú tento spôsob dýchania "druhý vietor". V tomto bode telo naďalej pohlcuje veľké množstvo kyslíka, ale svaly pracujú väčšinou anaeróbne.

Použité svalové vlákna sú teraz typu IIA. Tieto sú mierne odolné voči únave, môžu dlhodobo pôsobiť anaeróbne a môžu produkovať vysokú úroveň sily, čo je dôvod, prečo môžete náhle znova zrýchliť, keď bežíte, potom, čo ste spomalili, aby ste trochu nabrali dych. V tomto štádiu sú v platnosti ako Coriho tak aj Krebsov cyklus.

Ak telo hľadá ešte väčšie zdroje paliva, tak tie predstavujú tukové zásoby, ktoré sa premieňajú na glykogén, ktorý sa môže premeniť na ATP, laktát, kyselinu mliečnu, vodu a oxid uhličitý. Ak váš útek od zombie hordy znamená vydanie sa na maratón a vaše tukové zásoby nestačia, potom sa vaše telo začne obzerať po bielkovinách, aby ho premenilo na glykogén a aby stále bolo schopné poháňať svoj beh.

Ide o prípad poslednej inštancie. Proteín (tj sval) nepredstavuje pre ľudské telo veľký palivový zdroj, pretože rozloženie proteínu vyžaduje od tela až 20% či dokonca 30% jeho energetickej hodnoty len na to, aby proteín rozložil a tým dokáže kanibalizovať svoj vlastný sval, čo znižuje dlhodobé šance tela na vlastné prežitie. Telo však začne proces spaľovania vlastných proteínov až keď sa nakopne takzvaná hladovacia reakcia. Tá sa prejavuje aj extrémnym spomalením metabolizmu a je pri nej prakticky nemožné poriadne cvičiť. Takú reakcia tela je však v normálnom živote prakticky nemožné dosiahnuť.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre


Ponuka produktov 

Infolinka m.diet:

0948 327 585

Lekársky garant: 

MUDr. Richard Kozár, MPH

e-mail: poradna@mdiet.sk

Produktový manažér: 

e-mail: info@mdiet.sk

 

Infolinka eSHOP: 

 0915 450 413

Centrum Banská Bystrica:

0902 374 700

Horná ulica 61/A, Banská Bystrica, 974 01

facebook gogleplus twiter youtube

mdiet heureka

certifikat

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info