• markiza
  • Bielkovinova dieta mdiet.sk eshop
  • Recepty nachudnutie M.Diet
  • Štvortýždňový balíček M.Diet
  • Previous
  • Ďalší
Späť

Prečo potrebujem proteín pri diéte - 3. časť

Počet zobrazení: 451

Tretím dôvodom prečo je potrebná konzumácia bielkovín je ich anabolický efekt! To znamená, že bielkoviny napomáhajú prebudovávať chudé tkanivo!

Prečo potrebujem proteín pri diéte - 3. časť

Anabolické účinky požitých proteínov sa zdajú byť spôsobované radom mechanizmov, z ktorých najdôležitejšie sú pravdepodobne tie, viazané na rastový hormón, somatomedin, a katecholamíny. Produkty štiepenia bielkovín po ich trávení obsahujú aminokyseliny arginínu a tieto amino-kyseliny sú zaujímavé v tom, že stimulujú uvoľňovanie rastového hormónu z hypofýzy.

GH je dobrý anabolický agent (nadradený aj anabolickým steroidom) a vylučuje sa v priebehu života, zvyčajne v krátkych dávkach počas REM spánku. Tieto "výbuchy" sa vyskytujú častejšie u detí a mladistvých. Väčšina, ak nie všetky metabolické účinky rastového hormónu sú sprostredkovávané Somatomedínmi, čo je vlastne rodina malých peptidov, ktoré sa podobajú proinzulínu v aminokyselinovom zložení a v ich štruktúre a majú anabolické, inzulínu podobné účinky na svalových a tukových tkanivách (Hall, 1983). Taktiež ale treba spomenúť cirkulujúce inhibítory, ktoré pôsobia proti účinkom Somatomedínu a zdajú sa byť súčasťou regulačného procesu.

Somatomedíny sa tvoria v pečeni v reakcii na rastový hormón či inzulín a je zaujímavé že aj v reakcii na nutričné faktory, najmä vo forme príjmu bielkovín. Takže látky, ktoré sprostredkúvajú pôsobenie rastového hormónu a môžu aj napomôcť pri sprostredkovaní niektorých inzulínových činností, môžu byť vlastne produkované nezávisle na rastovom hormóne a to v reakcii na vysoký príjem bielkovín! Rastový hormón sám o sebe môže mať tiež priamy stimulačný účinok na syntézu proteínov pomocou zvýšenia aminokyselinového transportu do buniek pričom tento účinok nie je inhybovaný endogénnymi inhibítormi, ktoré blokujú alebo modulujú metabolické pôsobenie daných Somatomedínov.

Esenciálne aminokyseliny fenylalanín a tyrozín sú tiež používané ako prekurzory pre adrenalín a noradrenalín. Hlavne ten vyzerá, že má anabolické účinky prostredníctvom mechanizmov, ktoré nie sú dobre známe, ale pravdepodobne sa vzťahujú na účinky tohto hormónu na metabolizmus všeobecne.

ANABOLICKÉ ÚČINKY DIÉTY S VYSOKÝM OBSAHOM BIELKOVÍN:

  • Aminokyselina arginín stimuluje uvoľňovanie rastového hormónu.
  • Príjem proteínu priamo stimuluje uvoľňovanie Somatomedínu.
  • Rastový hormón a Somatomedíny sú silnými anabolikami, ktoré stimulujú viazanie amino-kyselín do proteínu.
  • Fenylalanín a tyrozín pôsobia ako prekurzory pre noradrenalín, ktorý má tiež anabolické účinky na svalovú hmotu.

K dispozícii sú teda najmenej tri mechanizmy prinášajúce veľké benefity, ktoré sú naviazané na stravu s vysokým obsahom proteínov. Prvým je anabolický účinok Somatomedínov, ktoré môžu byť negované pre väčší či menší účinok prítomnosťou cirkulujúcich inhibítorov, ale ide pravdepodobne stále o jednoznačný benefit. Druhým je účinok samotného rastového hormónu na aminokyselinovú dopravu cez bunkové membrány a tretím benefitom je zvýšená dostupnosť noradrenalínu.

Kombinácia dobrých hladín cirkulujúcich aminokyselín, lepšia syntéza bielkovín a uľahčenie aminokyselinovej dopravy cez membrány, to všetko vyplýva z vysokého príjmu bielkovín v strave a to všetko teda významne prispieva k prevencii možnej straty telesnej váhy z tela zo životne dôležitých orgánov a svalového tkaniva v priebehu redukcie hmotnosti.
Davis a Phinney urobili v roku 1990 zaujímavé pozorovanie v ktorom porovnávali nízkokalorickú vysokoproteínovú diétu, takzvanú PSFM diétu, ktorá v ich teste dosahovala kalorické rozmedzie okolo 450 - 550 kcal za deň s nízkokalorickou VLCD diétou, ktorá ale prakticky neobsahovala bielkoviny (420 kcal za deň) a dopad daných diét na aeróbne a anaeróbne výkony u obéznych jedincov.

Aj napriek rozdielnemu kalorickému príjmu nebol zaznamenaný žiadny významný rozdiel v poklese hmotnosti medzi oboma testovanými skupinami a to aj napriek vyššiemu kalorickému obsah PSMF diéty v porovnaní z VLCD diétou.
Autori tiež dospeli k záveru, že čím je príjem bielkovín vyšší, tým viac sa napomáha zachovať funkčné tkanivo. Stručne povedané, PSMF diéta lepšie udržuje fyziologické funkcie, než konvenčná VLCD!

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre


Ponuka produktov 

Infolinka m.diet:

0948 327 585

Lekársky garant: 

MUDr. Richard Kozár, MPH

e-mail: poradna@mdiet.sk

Produktový manažér: 

e-mail: info@mdiet.sk

 

Infolinka eSHOP: 

 0915 450 413

Centrum Banská Bystrica:

0902 374 700

Horná ulica 61/A, Banská Bystrica, 974 01

facebook gogleplus twiter youtube

mdiet heureka

certifikat

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info