• markiza
  • Bielkovinova dieta mdiet.sk eshop
  • Recepty nachudnutie M.Diet
  • Štvortýždňový balíček M.Diet
  • Previous
  • Ďalší

Často kladené otázky a odpovedi

Na Vaše dotazy k redukcii nadváhy v programe redukcii hmotnosti Vám odpovedá MUDr. Richard Kozár, MPH - odborný garant programu m.diet na Slovensku.

Vaše dotazy sú striktne anonymné (nezverejňujeme žiadne osobné informácie).  V prípade, že si neželáte zverejnenie odpovede v on-line poradni, uveďte to prosím do poznámky s otázkou odpovieme len osobne na Váš mail. Ďakujeme za Vaše dotazy a veríme, že Vám touto formou uľahčíme získavanie informácií o bielkovinovej diéte a problémoch s redukciou nadváhy. 

Rýchly kontakt

Aký je rozdiel medzi nízkokalorickou (nízkoenergetickou) diétou a bielkovinovou diétou m.diet®?

Správne nasadená a presne dodržiavaná  bielkovinová diéta m.diet prevedie vďaka zvýšenému  prísunu bielkovín a nízkemu prísunu cukrov organizmus do stavu tzv. ketózy. Ketolátky najprv vznikajú  pri  trávení externe dodaných bielkovín  (1. fáza)  a následne tiež odbúravaním  zásobného tukového tkaniva a jeho premenou  na energiu,  ktorá je dostatočne veľká na to, aby  zaistila normálne fungovanie ľudského organizmu  (2. fáza).  Ketózu  ruší hlavne  vonkajší  prívod sacharidov a tukov,  preto aj malá odchýlka od popísaných  zásad  znamená  koniec  selektívnej transformácie, z bielkovinovej  diéty sa razom  stáva" obyčajná" diéta  nízkokalorická  a s ňou  končí  ochrana  svalového  tkaniva  ako zdroja zásobnej energie.

Dá sa "ketóza"  objektivizovať?

Samozrejme a terapeut  ju  tiež počas 1. a 2. fázy kontroluje. Indikátorom je reakcia moču s indikačným prúžkom, ktorý zafarbením stanovuje koncentráciu ketolátok v moči.  Indikátorom správne dodržiavanej bielkovinovej diéty  je acetónový zápach z úst, ktorý korigujeme používaním cukríkov tic – tac  alebo žuvačiek bez pridaného cukru.

Prečo nemôžu byť v diéte používané prírodné bielkoviny (mäso, ryby) alebo diétne náhrady obvyklého jedla, ktoré sú voľne predajné v obchodoch?

Niektoré bielkoviny v prírodnom stave v potrebnej čistote jednoducho neexistujú. Všetky totiž obsahujú aj tuky,  ktoré znemožňujú  proteínovej diéte "fungovať". Bežné diéty,  ktoré si môžete kúpiť v obchodoch a lekárňach, sú jednoduchými náhradami "normálnych" jedál. Navyše obsahujú príliš veľa cukrov, čím sa tiež vylučujú z použitia počas  bielkovinovej diéty.

Prečo je potrebné byť v priebehu redukcie pod odborným dohľadom?

Bielkovinová diéta má niekoľko málo kontraindikácií, koré môže zhodnotiť výhradne lekár  alebo preškolený nutričný terapeut. Preto je žiadúce, aby bielkovinovú diétu  u  pacientov  s  veľkou  nadváhou  alebo  u  interne chorých  vždy nasadzoval odborník a svojho pacienta  v  jej priebehu  pravidelne  sledoval. Produkty m.diet sú distribuované výhradne do zaškolených centier. Tým je zaistená (či mierne vynútená)   zodpovednosť a serióznosť,  ktorú musí  rešpektovať ako terapeut , tak jeho klient.

Užívajú sa pri bielkovinovej diéte nejaké lieky "na chudnutie"?

Zásadne  nie.  Bielkovinová  diéta predstavuje  spoľahlivo účinný a navyše prírodný spôsob redukcie telesnej hmotnosti, ktorý nepotrebuje žiadnych chemických pomocníkov. Teda žiadne  hormóny,  žiadne  lieky  tlmiace  pocit  hladu, žiadne lieky podporujúce odvodňovanie organizmu. Len a len bielkovinové jedlá m.diet a niektoré podporné prípravky obvykle  prírodného  charakteru.  Je  pochopiteľné,  že všetky ostatné typy liečiv, ktoré pacient užíval pred tým, než sa rozhodol  absolvovať  bielkovinovú  diétu,  bude užívať aj počas nej. Jedinou výnimkou sú sirupy s obsahom cukrov. Tie musia byť nahradené inou liekovou formou.

Má človek pri bielkovinovej diéte hlad?

Ketolátky veľmi účinne tlmia pocit hladu. Bielkoviny o vysokej biologickej kvalite navyše samy o sebe  navodzujú  pocit nasýtenia. Problematické bývajú najmä prvé dva dni prvej fázy,  teda 48 hodín  potrebných  na to,  aby sa organizmus dostal do ketózy. Preto klientom odporúčame, aby s bielkovinovou  diétou začali  skôr  na konci pracovného týždňa alebo cez víkend.

Ako dlho sa musí bielkovinová diéta držať?

Dobu určuje zásadne terapeut. Jeho rozhodovanie je ovplyvnené mnohými faktormi. Všetko tiež záleží na tom, koľko kilogramov potrebuje klient redukovať a v akom je zdravotnom stave, vrátane psychického.

Čo sa deje po skončení bielkovinovej diéty?

Proteínová diéta  je  sama o sebe  iba nevyhnutným  prostriedkom  na  redukciu  hmotnosti, nie cieľom vášho snaženia. Po absolvovaní fázy 1 (teda vlastnej proteínovej diéty), je nevyhnutné  prejsť na fázu 2,  ktorá  završuje  a konsoliduje úbytok nadbytočných kilogramov.  Nasleduje tretia fáza (stabilizácia), ktorej zmyslom je opraviť chybné stravovacie návyky tak, aby ste zase mohli mať radosť z jedla, ktorú vám  nekazia naskakujúce kilogramy. V tom spočíva hlavný zmysel celého systému m.diet®.

Prečo sa musia pri bielkovinovej diéte užívať minerály, vitamíny, stopové prvky a tzv. "omega" kyseliny?

Terapeut k proteínovej diéte predpisuje niektoré minerály, o ktoré organizmus prichádza najmä v priebehu  1. a 2. fázy (predovšetkým draslík, ale aj horčík, vápnik či sodík). Chudnúci organizmus má tiež zvýšenú potrebu vitamínov, stopových prvkov a tzv. polynenasýtených esenciálnych* mastných "omega" kyselín. Komplexné informácie vám podá terapeut,  ktorý bielkovinovú  diétu odporučil a ponúkne vhodné potravinové doplnky, ktoré sú pre priaznivý  priebeh redukcie vhodné a potrebné.

* Organizmus si ich nedokáže sám vyrobiť a je odkázaný na ich prísun potravou.

 

 

 Ponuka produktov 

Infolinka m.diet:

0948 327 585

Lekársky garant: 

MUDr. Richard Kozár, MPH

e-mail: poradna@mdiet.sk

Produktový manažér: 

e-mail: info@mdiet.sk

 

Infolinka eSHOP: 

 0915 450 413

Centrum Banská Bystrica:

0902 374 700

Horná ulica 61/A, Banská Bystrica, 974 01

facebook gogleplus twiter youtube

mdiet heureka

certifikat

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info