• markiza
  • Bielkovinova dieta mdiet.sk eshop
  • Recepty nachudnutie M.Diet
  • Štvortýždňový balíček M.Diet
  • Previous
  • Ďalší

Možnosti chudnutia

Menej jesť - viac sa hýbať

Menej jesť - viac sa hýbať

Najprirodzenejším, najlacnejším a bezpochyby najzdravším spôsobom redukcie telesnej hmotnosti je zvýšenie energetického výdaja oproti energetickému príjmu. V praxi to znamená radikálne zmeniť jedálniček a zvýšiť pohybovú aktivitu. Problémom tohto prístupu je skutočnosť, že na redukciu desiatich kilogramov nadbytočného tukového tkaniva je potrebný neúmerne dlhý čas. Pacient vidí v horizonte týždňa len veľmi malý váhový úbytok, úmerne s tým spravidla slabne jeho motivácia a podľa príslovia "zvyk je železná košeľa" sa obvykle po čase zase vracia k starému životnému štýlu, ktorý ho k obezite priviedol. Cez hrozivo veľké percento "odpadlíkov" (odhaduje sa, že týmto spôsobom dosiahne redukciu telesnej hmotnosti 10 a viac kg len 1 pacient z 10), ide jednoznačne o "najnormálnejší " spôsob normalizácie telesnej hmotnosti.

Nízkoenergetické diéty

Predstavujú najrozšírenejší sortiment v lekárňach a obchodoch s potravinovými doplnkami.  Z lekárskeho hľadiska jeden z najproblematickejších spôsobov, ako možno k redukcii telesnej hmotnosti pristúpiť. Ich princípom je pokrátiť energetický príjem náhradou obvyklého jedla pokrmom s nízkou energetickou hodnotou. Organizmus - tvárou v tvár náhlemu zníženiu energetického prísunu - spotrebováva najmobilizovatelnejšie vlastné rezervy - svalový a pečeňový glykogén a bielkoviny z vlastného svalového tkaniva. Zásobné tukové tkanivo ponecháva takmer nedotknutým, pretože ide o metabolicky "najvzdialenejší" zdroj zásobnej energie. Skoro pravidelným sprievodným javom týchto diét je hlad, ktorý zvyčajne vedie k tomu, že sa klient - po kratšej či dlhšej dobe sebatrýznenia - deň za dňom vracia k "normálnemu" stravovaniu, čo si vyčerpaný organizmus prekladá ako prechodné zlepšenie neblahej situácie a náhle získanú energiu prednostne ukladá do tukového tkaniva a nie do "vyťaženej" svaloviny. Výsledkom je ďalšie zhoršovanie pomeru svalové : tukové tkanivo a následne rozvoj obrazu tzv.  jo-jo efektu a metabolickej rezistencie.

Chemické cesty

Chemické cesty

Rozhodne najpreferovanejší a medicínsky najhorší spôsob, ako k problému obezity pristúpiť. Len máloktoré odvetvie farmakológie má za sebou tak pohnutú minulosť prešpikovanú vedľajšími škodlivými účinkami, ako sú tzv. "lieky na chudnutie" (anorektiká). Pamätníci si iste spomenú na Degonan, Fenmetrazín a ďalšie! Celosvetovo je dnes zaznamenaný jednoznačný ústup od tohto spôsobu terapie obezity. Na trhu existuje už len niekoľko málo molekúl. Niektoré pôsobia centrálne (na centrum hladu a sýtosti v mozgu), iné periférne systémom "antabusových reakcií" (ich efekt sa prejaví masívnou hnačkou len vtedy, ak klient poruší diétny režim). Periférne pôsobiace anorektiká sú tak rozhodne menším zlom, než ich centrálne pôsobiace náprotivky. Farmakologický spôsob "terapie" obezity je tak treba odmietnuť, pretože úplne obchádza príčinu a pacientov uvádza do omylu tým, že im dáva možnosť uveriť, že sa dá schudnúť prostým prehltnutím prášku. Z hľadiska preventívnej a edukatívnej medicíny je takýto prístup zásadne zlý .

Doplnky stravy

Doplnky stravy

Trh je dnes zaplavovaný desiatkami tzv. potravinových doplnkov na chudnutie, ktoré sa stávajú predmetom nejednej televíznej reklamy, v ktorej sa zvyčajne opisuje z kontextu vytrhnutý biochemický poznatok, a akosi automaticky je spotrebiteľom ponúkaná zázračná interpolácia účinku na celý obézny organizmus. Laik nemôže túto pascu odhaliť, ak nemá dostatočné biochemické vzdelanie. Reklama je zvyčajne postavená tak, aby bola právne nenapadnuteľná. Tvrdí teda napríklad, že prípravky s obsahom chrómu "prispievajú k redukcii telesnej hmotnosti", potom sa opiera o skutočnosť, že chróm predstavuje stopový prvok nevyhnutný k normálnej funkcii inzulínu. Z toho prefíkaný výrobca ponúka myslieť si, že zvýšený prísun chrómu "zlepší" činnosť inzulínu a tým automaticky vylepší aj spracovávanie cukru v krvi, čím sa akosi samosebou obmedzí premena cukrov v tuky... Medicínska prefíkanosť takejto konštrukcie by mala byť jasná aj laikovi .

Prevažná väčšina doplnkov stravy v skutočnosti "funguje" podporou diurézy (odvodňujúci účinok), zvýšením energetického výdaja (kofeín), čiastočným vyviazaním tukov a sacharidov (odtiaľ sťaženie ich trávenia), respektíve mechanickým zasýtením (obsah vlákniny, ktorá napučí v žalúdku a tlmí pocit hladu).

Treba teda pripustiť, že vhodne zvolené doplnky stravy (len a len na doplnenie účinného postupu) môžu byť dobrým pomocníkom pri správne vedenej redukcii. Vyberať by ich mal však skúsený terapeut, schopný posúdiť ich kvalitu a zmysluplnosť ich zloženia.

Módne vlny

Módne vlny

Pravidelne sa možno stretnúť s módnymi vlnami najrôznejších zaručene fungujúcich diét. Niektoré sú neškodné a môžu skutočne prispieť k redukcii hmotnosti, bez toho aby pacientov akokoľvek ohrozovali (napr. delená strava), iné sú úsmevné až medicínsky nezmyselné či nebezpečné, zvyčajne jednostrannosťou svojho zloženia (tukožrútska polievka, grapefruitová diéta, hollywood diét .... ). Tak ako všeobecne platí, že v oblasti stravovania je potrebné zásadne sa neriadiť podľa televíznej reklamy, rovnako tak je treba nepodliehať tomuto typu módnych vĺn.

Atkinsonova diéta

Úplne špecifické postavenie má diéta navrhnutá Dr. Atkinsonom (eliminácia sacharidov, minimum zeleniny, živočíšne bielkoviny de facto v neobmedzenom množstve). Z biochemického a metabolického hľadiska musí viesť k redukcii a je teda - na rozdiel od všetkých uvedených prístupov - systematicky účinná, avšak súčasne je veľmi nebezpečná tým, že navodzuje úplne chybné stravovacie návyky (absencia vlákniny, vitamínov, absolútny nedostatok sacharidov, hrôzostrašný prísun nasýtených tukov a škodlivých živočíšnych bielkovín, a pod) . Z týchto dôvodov je potrebné ju zásadne odmietnuť.

Pripravené hotové diétne jedlá

Módnym hitom poslednej doby sú hotové "pravé" jedlá na ohriatie v mikrovlnnej rúre. K redukcii telesnej hmotnosti sa nehodí, napriek tomu sú veľmi užitočné a praktické v udržiavacej fáze diéty, teda potom, čo pacient dosiahol požadovanú redukciu a musí sa začať stravovať tak, aby znovu nepribral. Tento typ pripraveného jedla je na obed počas pracovného týždňa rozhodne vhodnejšie ako pizza alebo fast food!

Neinvazívne fyzikálne metódy

Neinvazívne fyzikálne metódy

V poslednej dobe sa veľmi rozšírili fyzikálne metódy, ktoré majú napomôcť obezite "zvonku", to znamená fyzikálnym pôsobením na tukové bunky. Na trhu sa objavil celý rad prístrojov, ktoré sľubujú aktívnu redukciu tukového tkaniva pri pasívnom čítaní módneho časopisu. Z medicínskeho hľadiska ide väčšinou o metódy neutrálne, podporné a akceptovateľné, ktoré môžu skutočne priaznivo pôsobiť napríklad na celulitídu. Na druhej strane ich použitie ako izolovaného spôsobu terapie nadváhy a obezity nemôže viesť k trvalým výsledkom a treba ich vždy kombinovať s vhodným prístupom "zvnútra".

Invazívne chirurgické metódy

Krúžky na žalúdok, liposukcia a ďalšie invazívne metódy sú, bohužiaľ, čím ďalej viac potrebné, sú však indikované vyhradene pre tzv. "morbídne" obezity, respektíve pre jedincov, ktorí majú trvalý nedostatok vôle a motivácie vyriešiť problém so svojou telesnou hmotnosťou inak. Proti správne udávaným invazívnym metódam z oblasti tzv. bariatrickej chirurgie, nemožno u vyššie popísaných jedincov nič namietať. Vedľajšie účinky sú značné (recidíva), rovnako ako riziká a záťaž pre organizmus, ktoré so sebou nesú (chirurgické výkony v celkovej anestézii).

Bielkovinová diéta

Bielkovinová diéta

Úvaha, ktorá stála pri zrode bielkovinových diét bola jasná: Ako to urobiť, aby organizmus chudol prednostne na úkor zásobného tuku a nechal na pokoji bielkoviny z vlastného svalového tkaniva... A ide to vôbec? Úlohu zvládol Dr. Blackburn (neskorší profesor na Harvarde v USA), ktorý v roku 1973 formuloval protokol Protein Sparing Modified Fast ("bielkoviny šetriaci modifikovaný pôst"). Tým bol položený základ proteínových ketogénnych diét, ktoré sú dnes považované za medicínsky najzmysluplnejší, najefektívnejší a najzdravší spôsob redukcie telesnej hmotnosti a to aj u morbídne obéznych pacientov.

Prísunom dostatočného množstva kvalitných bielkovín, za súčasnej redukcie prísunu sacharidov (bez toho, aby došlo k ohrozeniu centrálneho nervového systému!) sa organizmus dostáva do tzv. ketózy (odtiaľ označenie bielkovinových diét ako "ketogénna") a v jej rámci redukuje telesnú hmotnosť prevažne na úkor tukového tkaniva, čo je objektivizovateľné meraním na bioimpedančnej váhe (vedľa celkovej hmotnosti poskytuje informáciu o tom, aký podiel na nej predstavuje svalovina, tukové tkanivo a voda).

 A práve bielkovinová diéta je podstatou programu m.diet.Ponuka produktov 

Infolinka m.diet:

0948 327 585

Lekársky garant: 

MUDr. Richard Kozár, MPH

e-mail: poradna@mdiet.sk

Produktový manažér: 

e-mail: info@mdiet.sk

 

Infolinka eSHOP: 

 0915 450 413

Centrum Banská Bystrica:

0902 374 700

Horná ulica 61/A, Banská Bystrica, 974 01

facebook gogleplus twiter youtube

mdiet heureka

certifikat

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info